Haber

Nadir mavi yengeç Karadeniz’de üremeye başladı

Doğu Karadeniz’de bilim adamlarının sualtı araştırmalarında anavatanı Atlantik Okyanusu olan ve ağlarını yırttığı için balıkçıların ‘korku rüyası’ olarak nitelendirilen mavi yengeçte üreme tespit edildi. Bölgede nadir görülen yengeç türleri; Deniz ekosistemi ve balık popülasyonu üzerindeki etkilerini belirlemek için araştırmalara başlayan Ordu Üniversitesi’nden Prof. Mehmet Aydın, “Yengeçler de sağlıklı ekosistemlerde bulunan canlılardır. Karadeniz’e nasıl bir etkisi olacağını takip ediyoruz” dedi.

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Su Ürünleri Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Bilim adamları, deniz suyu sıcaklığındaki değişkenlik nedeniyle bölgeye geldiği düşünülen ve ağlarını yırttığı için balıkçıların ‘korkunç rüyası’ olan mavi yengeçte üreme tespit edince araştırmalarını genişletti. Yengeç türlerinin deniz ekosistemi ve balık popülasyonu üzerindeki etkilerinin yanı sıra hazırlanan araştırma projesi ile yayılış alanları ortaya konulacak.

‘KARADENİZ’de daha sık rastlanmaya başlandı’ Karadeniz’de mavi yengeçlerin ürediğini belirten Prof. Mehmet Aydın, “Karadeniz’de mavi yengeçlere daha sık rastlanmaya başlandı. Yaptığım araştırmalarda yumurtalı bireyler de var. Karadeniz’de yengeçlerin ürdüğünü düşünüyoruz. Ben öyle düşünmüyorum. Mavi yengeçler Karadeniz ekosistemini çok olumsuz etkileyecek” dedi.

Deniz suyu sıcaklıklarının değişmesi sonucu başka canlıların da Karadeniz ekosistemine girebileceğini anlatan Prof. Dr. Aydın, “Karadeniz ısınıyor. Su sıcaklığı her geçen gün biraz daha artmaya başladı. Son yıllarda küresel ısınmadan, iklim değişikliğinden ya da mevsimlerin değişmesinden çokça bahsediliyor.Bu nedenle suların sıcaklıkları değiştiğinde birçok canlı İstanbul Boğazı üzerinden Karadeniz ekosistemine girebiliyor.Başka istilacı canlılar da var. türler Karadeniz’de yapılan çalışmalarda.Nasıl tepki vereceklerini bilemiyoruz ama sonuçta mavi yengeç ticari değeri yüksek bir canlıdır.Tüm canlıların ekosistemde yeri vardır.Yengeçler de sağlıklı olarak yaşayan canlılardır. Karadeniz’e nasıl bir etkisi olacağını takip ediyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu